5 kroków do zmiany niezdrowych przekonań | Jak zmieniać, żeby zmienić? cz. 3 0
Jak zmieniać, żeby zmienić? 5 kroków do prawdziwej zmiany niezdrowych przekonań / cz. 3

„Nie wierzysz, w to co widzisz, lecz widzisz to, w co już uwierzyłeś” - Wayne Dyer

 

Co o tym myślisz?

Kończąc mini-serię odcinków/artykułów na temat zmiany przekonań (chociaż niepowiedziane, że nie wznowię jej za jakiś czas), zapraszam Cię do konkretnej, świadomej i przynoszącej PRAWDZIWE zmiany, pracy z przekonaniami, które Cię uwierają i nie pozwalają Ci czuć się tak, jak chcesz się czuć.

Proces zmiany przekonań może być krótki, może być długi - wszystko zależy od tego, jakie jest Twoje przekonanie, jak głęboko jest zakorzenione i czego dotyczy.

A jak to zrobić? W tym odcinku podcastu / artykule przedstawiam 5-cio etapową ścieżkę, którą należy przejść, aby zadziały się te cuda. 

 

Całość dostępna w formie podcastu na moim kanale BLIŻEJ SIEBIE | Angelika Sobucka.

 

JAK ZMIENIAĆ PRZEKONANIA? 5-CIO ETAPOWA ŚCIEŻKA

1. UŚWIADOM SOBIE SWOJE PRZEKONANIE.

Nie możesz zmienić czegoś, z czego nie zdajesz sobie sprawy, więc najważniejsze jest uświadomienie sobie treści swoich przekonań. Dokładnie tłumaczyłam to w odcinku 25-tym i tam Cię odsyłam, jeśli potrzebujesz wsparcia na 1-szym etapie.

Dla ułatwienia powiem, że myśli zawierające takie słowa, jak: zawsze, nigdy, powinnam, muszę, nie mogę, wszyscy, nikt, nigdy, itd. ZAZWYCZAJ BĘDĄ PRZEKONANIAMI - bo takie uogólnienia rzadko są prawdziwe i jeśli pojawiają się w Twojej głowie jako powtarzający schemat, to najprawdopodobniej będą przekonaniami.

 

2. ZDECYDUJ, CZY CHCESZ JE ZMIENIĆ.

Nie każde przekonanie należy z założenia zmieniać, dlatego najpierw zadaj sobie kilka pytań, które pomogą Ci przyjrzeć się skutkom wiary w to konkretne przekonanie:

  • Jakie konsekwencje ma wiara w dane przekonanie? 
  • Nazwij argumenty PRZECIWKO temu przekonaniu: znajdź argument racjonalny z głowy, argument emocjonalny, z serca oraz argument, podchodzący z ust innych ważnych dla Ciebie osób
  • Czy może mam jakieś nieuświadomione korzyści z wiary w to przekonanie? 
  • Jakie negatywne konsekwencje wynikają z wiary w to przekonanie? 

 

W podjęciu decyzji, czy dane przekonanie jest dla Ciebie dobre czy nie, wesprze Cię Racjonalna Terapia Zachowań, którą dokładnie omówiłam tutaj.

Dla przypomnienia, "myśl zdrowa" powinna zgadzać się z conajmniej 3-ma z 5-ciu poniższych Zasad Zdrowego Myślenia. 

  1. Oparta na oczywistych faktach.
  2. Pomaga chronić życie i zdrowie.
  3. Pomaga osiągać bliższe i dalsze cele.
  4. Pomaga unikać lub rozwiązywać najbardziej niepożądane konflikty z innymi.
  5. Pomaga czuć się, tak jak chcemy się czuć.

Jeśli dana myśl przejawia minimum 3 z 5, to jest określana mianem „zdrowego myślenia”, jeśli mniej – należy się jej przyjrzeć i zdecydować, czy chcemy ją zmienić.  

 

Dlatego mając przekonanie, które nie wiesz, czy jest dla Ciebie dobre czy też nie, zadaj sobie te pytania:

  1. Czy to przekonanie jest oparte na oczywistych faktach?
  2. Czy to przekonanie chroni moje życie i zdrowie?
  3. Czy to przekonanie pomaga osiągać moje bliższe i dalsze cele?
  4. Czy to przekonanie pomaga unikać lub rozwiązywać niepożądane konflikty?
  5. Czy to przekonanie pomaga mi czuć się tak, jak chcę się czuć?

 

 

3. STWÓRZ NOWE PRZEKONANIE.

Kiedy podejmiesz decyzję, że Twoje przekonanie jest do zmiany, potrzebujesz określić nowe przekonanie, w które chcesz uwierzyć.

Nowe przekonanie może być przeciwieństwem starego w formie pozytywnej, albo może brzmieć zupełnie inaczej.

Zawsze możesz zapytać siebie: "Jak brzmiałoby to przekonanie w wersji wspierającej?"

Nie nadaję się do sportu --> Aktywność fizyczna wpływa dobrze na moje zdrowie.

 

Kiedy stworzysz nowe przekonanie, pora zastanowić się nad tym, co nowe przekonanie ma szansę zmienić w Twoim życiu i jakie może otworzyć przed Tobą możliwości.

Rozważ też to, jak będziesz się czuć, kiedy uwierzysz w nowe przekonanie, bo pamiętaj, że... każda zmiana jakiegokolwiek przekonania, pociągnie za sobą również zmianę w emocjach, uczuciach i Twoich działaniach. Upewnij się, że skutki wiary w nowe przekonanie będą zgodne z tym, jak chciałabyś się czuć i zachowywać. Zastanów się:

  • Jakie pozytywne konsekwencje będzie mieć wiara w to przekonanie? 
  • Jak będę się czuć, jak będę się zachowywać, co się we mnie zmieni?

 

Przykłady zmian i skutków:

  • „Nie nadaję się do niczego” —>  czuję smutek i żal —> "Nie podejmuję działań."
  • „Akceptuję siebie” —> czuję spokój —> "Wybieram, jakie działania podjąć, a jakich nie."
  • "Nie mam czasu tego zrobić." —> ciągły chaos, bycie w niedoczasie, poczucie, że to czas ma nade mną kontrolę —> spóźniam się, nie dokańczam spraw, jestem w wiecznej bieganinie.
  • "Mam czas na to, co dla mnie ważne. Potrzebuję inaczej się zorganizować." —> porządek, refleksja, świadomość, że to ja kontroluję swój czas a nie czas mnie —> potrzebuję popracować nad dobrymi nawykami, potrzebuję się lepiej zorganizować i nauczyć dobrze planować i zarządzać zadaniami.
  • "Ludzie ciągle mnie krytykują." —> brak zaufania do innych, poczucie mniejszości, lęk, strach przed krytyką —> "Nie mam odwagi do pokazywania swojej pracy z obawy przed krytyką; zamykam się; wydaje mi się, że lepiej jest działać w pojedynkę."
  • "Ludzie przekazują mi informacje zwrotne i lekcje, dzięki którym mogę się rozwijać." —> otwartość na opinie innych ludzi, chęć do zmiany, ciekawość drugiego człowieka i poznania jego perspektywy —> "Jestem zmotywowana do wprowadzania zmian, bazując na informacjach od otoczenia; dzielę się tym, co robię; wierzę, że w grupie zawsze jednostka może się rozwinąć."

 

Zauważ, jak dwa zupełnie różne przekonania, powodują totalnie inne emocje oraz prowadzą do innych działań. Dlatego dokładnie przyłóż się do tego, jak brzmią Twoje przekonania. Zobacz, jak wielkie zmiany w Twoim zachowaniu mogą wychodzić tylko od tego, jakie przekonanie masz w sobie zakorzenione. 

 

4. ZAPROJEKTUJ DOWODY NA ISTNIENIE NOWEGO PRZEKONANIA.

Uczymy się przez... doświadczanie. Samo stworzenie nowego przekonania i próba uwierzenia w to zdanie, nie sprawi, że w nie uwierzymy.

Potrzebujemy zobaczyć / doświadczyć, że to przekonanie jest prawdziwe. Musimy udowodnić sobie, że w nowej sytuacji, to nowe przekonanie faktycznie zadziała.

Żeby zaprojektować dowody na istnienie nowego przekonania, zastanów się:

  • Co zrobiłaby osoba, posiadająca takie przekonanie? 
  • Wypisz 3-4 działania / dowody.

 

Każde przekonanie, aby istnieć potrzebuje mieć dowody na jego prawdziwość. W zależności od tego, jakich dowodów będziesz szukać, takie znajdziesz.

Tworząc nowe przekonanie (w etapie 3-im), ta nowa myśl pojawia się już w Twoim umyśle, jednak nie jest jeszcze tak mocna, jak potrzebujesz, aby została tam na trwałe. 

Dlatego właśnie ten krok jest bardzo ważny - zasiewasz ziarenko (nowe przekonanie), które kiełkuje (projektowanie dowodów) i ukorzenia się (jeśli te dowody staną się Twoimi doświadczeniami). 

 

Głównym produktem tego etapu jest odpowiedzenie sobie na pytanie: Jakie dowody sprawią, że uwierzę w swoje nowe przekonanie?

 

 

5. ZAPLANUJ SYTUACJE, W KTÓRYCH ZNAJDZIESZ TE DOWODY.

Mając pomysły na dowody dotyczące konkretnego przekonania, potrzebujesz zaplanować, kiedy taka sytuacja będzie mogła mieć miejsce w Twoim życiu tak, abyś mogła sprawdzić to przekonanie. 

Wykonaj działania potwierdzające to przekonanie w Twoim świecie.

Kiedy Twój umysł otrzyma prawdziwy dowód w postaci konkretnego działania, którego jesteś udziałem i które jest zgodne z Twoim nowym przekonaniem, to przekonanie zakorzeni się w Twoim systemie wierzeń bardzo trwale i solidnie.

 

MYŚLI, EMOCJE, DZIAŁANIA

Wielokrotnie dzieliłam się z Wami prostym schematem: MYŚLI —> EMOCJE —> DZIAŁANIA , który mówi o tym, że nasze myśli wpływają na nasze emocje a emocje na nasze działania, ale...

żeby to zmienić, potrzebujemy odwrócić tą kolejność.

 

Zacznij od działań. Zacznij działać inaczej, niż do tej pory. Skoncentruj się na zaprojektowanych dowodach i przenieś je do swojego rzeczywistego świata.

Zaobserwuj wtedy swoje emocje. Zobaczysz, że te których doznasz w trakcie sprawdzania nowego przekonania, będą zupełnie inne niż te, które czułaś, wierząc w stare przekonanie.

Zmienią się też Twoje myśli.

 

Zmiana w działaniach wpłynie na Twoje emocje a inne emocje doprowadzą do innych myśli. 

Zachęcam Cię do tego, abyś pamiętała o tym prostym schemacie i pracowała z nim, zarówno w jedną, jak i drugą stronę.

 

REFLEKSJA NA KONIEC

Podejdź świadomie do przeprowadzenia zmiany chociaż jednego swojego przekonania i wykorzystaj ten 5-cio etapowy proces. Daj sobie czas, bądź dla siebie cierpliwa, powoli przechodź przez każdy etap i uwierz w to, że Twoje przekonanie naprawdę może się zmienić (bo przecież jest TYLKO MYŚLĄ!).

Gwarantuje Ci, że jeśli podejdziesz do tego w ten sposób, z czułością do siebie, to dostaniesz zmiany, których potrzebujesz.

 

Jeśli utknęłaś na którymkolwiek etapie albo coś nie jest dla Ciebie jasne, to oczywiście daj mi znać!

Zapraszam do kontaktu przez Instagram @sfera_zycia - tam jestem obecna każdego dnia, tam też dzielę się z Wami wartościowymi treściami na temat psychologii, samoświadomości, journaling’u, autorefleksji i życia w rytmie slow.

 

Życzę Ci, abyś zawsze miała w sobie tylko takie przekonania, które sprawiają, że czujesz się tak, jak chcesz się czuć! :)

 

Przypominam, że całość dostępna jest w formie podcastu na SpotifyYouTube i ApplePodcasts.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl