Naucz się podejmować szybkie decyzje 0
Naucz się podejmować szybkie decyzje

Wielu osobom podejmowanie decyzji przychodzi z trudnością, zwłaszcza jeśli wiąże się to z większym lub mniejszym ryzykiem. Dodatkowo pojawia się strach przed zmianą, która jest nieodłącznym elementem naszego rozwoju.  

 

Zadaj sobie dwa proste pytania: 

Czy chcesz zostać taką, jaką jesteś? 

Czy chciałabyś się rozwijać i zmieniać na lepsze? 

 

Nie można trwać przy tym, co daje nam poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie sięgać po nowe doznania. To się wzajemnie wyklucza. Każda zmiana zaczyna się od decyzji, a to wymaga odwagi.

Dokonaj analizy aktualnej sytuacji i zastanów się, czy chcesz trzymać się przeszłości? Czy wybierasz szansę na lepszą, bogatszą i szczęśliwszą przyszłość? Tylko Ty sama znasz odpowiedź na to pytanie i wiesz, czy jesteś zadowolona ze swojego dotychczasowego życia, czy jednak chcesz wyjść naprzeciw nowemu. 

 

JEŚLI NIE PODEJMUJESZ DECYZJI, BLOKUJESZ SWÓJ ROZWÓJ

 

"O wiele lepiej jest odważnie dążyć do celu, radować się wielkimi sukcesami, nawet jeżeli po drodze poniesiemy liczne porażki, niż ustawić się w szeregu ludzi, którzy nigdy nie doznają ani wielkich radości, ani wielkiego cierpienia, ponieważ żyją w szarej strefie, w której ani porażek, ani zwycięstw nie ma".

- Theodore Roosevelt 

 

Nie trzymaj się kurczowo sytuacji, która Cię nie satysfakcjonuje. To ogromna różnica czy działasz, aby NIE PRZEGRAĆ czy aby WYGRAĆ. Jeśli starasz się tylko nie przegrać, koncentrujesz się na ryzyku i ewentualnych trudnościach. Jeśli stawiasz na wygraną, masz przed oczami wizję, która pomaga Ci na każdym kroku. 

 

 

POWODY, DLA KTÓRYCH LUDZIE NIE PODEJMUJĄ DECYZJI

1. Wiele osób sądzi, że przez całe życie powinno trzymać się tego samego zawodu

Decyzja o wyborze studiów w buntowniczym, nastoletnim wieku mogła być słuszna lub nie. Może nadszedł właśnie czas na zrewidowanie Twoich decyzji. Kluczowe pytanie: Czy kochasz to, co robisz?

Życie jest zbyt krótkie, aby codziennie wykonywać pracę, w której nie czujesz się dobrze. Pamiętaj, że niezależnie od tego, co robisz konkurujesz z osobami, które ten zawód uwielbiają. One zawsze będą wyżej od Ciebie.   

2. Wiele osób boi się podjąć "błędną decyzję" 

Nie ma czegoś takiego, jak błędna decyzja. Decydując się na coś, wybierasz konkretną alternatywę. Nigdy nie dowiesz się, co by było gdybyś wybrała inaczej. Podejmując decyzję stawiasz jednak krok naprzód. Nie stoisz w miejscu. Jeśli dłużej się nad tym zastanowisz, zrozumiesz, że każda decyzja jest lepsza niż jej brak. 

3. Niektórzy wolą podjąć decyzję "później"

Odkładanie decyzji na później powoduje, że ludzie tracą wiarę w samych siebie. Poza tym, czy istnieje coś takiego jak nie podejmowanie decyzji? Brak decyzji to też wybór. Wybór, że wszystko pozostanie tak, jak do tej pory. Ale przecież jest to stan, który Cię nie zadowala. Dlaczego więc zwlekasz?  

 

 

W MOMENCIE PODEJMOWANIA DECYZJI DECYDUJEMY O SWOIM LOSIE

Przy decydowaniu, kieruj się tym, co chcesz osiągnąć. Decyduj szybko i długo pozostawaj przy swoim wyborze. Nie zwlekaj i nie zmieniaj zdania co tydzień. Nawet zła decyzja jest lepsza niż jej brak.

Kluczem do umiejętności szybkiego podejmowania decyzji jest świadomość własnej wartości. Jeśli znasz swoje wartości, wiesz, co sobą reprezentujesz i ile jesteś warta, dokonywanie wyborów będzie przychodzić Ci z łatwością.

 

 

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA, CZYLI ZADANIA DO WYTRENOWANIA UMIEJĘTNOŚCI SZYBKIEGO PODEJMOWANIA DECYZJI

1. Za każdym razem, kiedy masz wybór, podejmij szybką decyzję. Są ludzie, którzy przez 15 minut przeglądają menu, a finalnie i tak zamawiają spaghetti.

Zamawiając jedzenie, postanów, że w 30 sekund zdecydujesz co chcesz zjeść i czego się napić. Każdą mniejszą decyzję podejmuj w ciągu 30 sekund. 

2. Kiedy dokonujesz wyboru, zadaj sobie 2 kluczowe pytania:

Jakie będą konsekwencje, jeśli podejmę taką decyzję?

Czy decyzja, którą właśnie podejmuję przyniesie mi i ludziom wokół mnie szczęście?

W ten sposób nauczysz się wsłuchiwać w samą siebie. 

3. Zastanów się, czy od dłuższego czasu odkładasz na później jakąś trudną decyzję? Przemyśl alternatywy i wyznacz sobie pisemnie termin, do którego musisz podjąć ostateczną decyzję.  

4. Pisemnie odpowiedz sobie na pytania: "Kim chcę być za 5 lat? Co chcę robić? Co chcę mieć? Swoje decyzje opieraj na tych celach. 

Komentarze do wpisu (0)

TERAZ W NIŻSZEJ CENIE
SET: BUCKET LIST + TORBA SHOPPER BAG
SET: BUCKET LIST + TORBA SHOPPER BAG
198,00 zł 178,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl