Czytając tę książkę, pytaj siebie: „Czy ja słucham tak, jak czyni to większość ludzi, aby jedynie potwierdzić to, co już myślę?” Ale czy słuchasz, by potwierdzić to, co już myślisz? Czy raczej słuchasz, aby odkryć coś nowego?
Czego nauczyła mnie książka "Przestań siebie naprawiać” autorstwa Anthony de Mello?
Na pewno uświadomiła, że nienawidzimy tego, co nowe, że nie chcemy nowych rzeczy, zwłaszcza kiedy wiążą się ze zmianą. A już najbardziej wtedy, kiedy wiążą się z powiedzeniem sobie: „Myliłem się”.
Autor zachęca czytelnika do przyglądnięcia się z innej perspektywy prostym elementom życia, które każdy z nas automatycznie akceptuje i bierze za swoje własne. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak długo trwa Twoja radość, która wiąże się z osiągnięciem pewnego celu? Dlaczego po chwili radość się kończy a na horyzoncie pojawia się kolejny cel?
De Mello przekonuje, że wszystko, czego potrzebujemy mamy w swoim wnętrzu. Sami wiemy najlepiej co jest dla nas dobre, mimo że często bardzo cieżko jest to odkryć.
„Społeczeństwo i kultura nauczyły Cię wierzyć, że nie będziesz szczęśliwy bez pewnych osób i pewnych rzeczy. Wszędzie, gdziekolwiek spojrzysz, ludzie budują swoje życie na niekwestionowanym przekonaniu, że bez pieniędzy, władzy, sukcesu, aprobaty, dobrej reputacji, miłości, przyjaźni, duchowości albo Boga nie mogą być szczęśliwi.”
Najbardziej podoba mi się część, w której autor wykłada na temat przywiązań. Czym jest przywiązanie? To stan emocjonalny spowodowany przekonaniem, że bez jakiejś konkretnej rzeczy lub osoby nie możemy być szczęśliwi. Przywiązania doprowadzają nas do emocjonalnej zależności.
Podczas, gdy przywiązujemy się do kogoś/czegoś, zaczynamy dążyć by zmieniać otaczający świat w taki sposób, aby móc zdobyć i zatrzymać przedmioty swojego przywiązania. To bardzo wyczerpujące zadanie, bo nie pozostawia wiele sił na samo życie i czerpania z niego pełni radości.
Przywiązanie zawsze składa się z dwóch elementów. Elementem pozytywnym jest ta wielka przyjemność czy podekscytowanie, jakie przeżywamy kiedy dostajemy to, do czego jesteśmy przywiązani (nowy samochód, towarzystwo jakiejś osoby, komplement…). Elementem negatywnym jest poczucie zagrożenia, które zawsze towarzyszy przywiązaniu w momencie, kiedy myślimy że moglibyśmy to stracić.
Na wielu stronach książki, autor przygląda się temu zagadnieniu oraz zachęca do stworzenia listy przywiązań, bez których wydaje nam się, że nie moglibyśmy być szczęśliwi. Co zrobić, aby pozbyć się przywiązań? W tym miejscu nic nie zdradzę i zachęcę do lektury.
„Tym, co sprawia, że jesteś szczęśliwy bądź nieszczęśliwy, nie jest świat i otaczający cię ludzie, lecz myślenie w twojej głowie. Mógłbyś równie dobrze szukać orlego gniazda na dnie oceanu - szukanie szczęścia w zewnętrznym świecie będzie jednakowo skuteczne.”
Płynie przechodząc od przywiązań, przez pojęcie szczęścia, rozwój samoświadomości, etykietowanie aż po spojrzenie na miłość, autor porusza wiele spraw, których często nieświadomie nie dopuszczamy do swojego umysłu, często wypieramy. Dodatkowo wypełniona jest wieloma przypowieściami i kilkoma medytacjami nawiązującymi do tematów, o których pisze De Mello.
Komu spodoba się ta pozycja?
Książka będzie idealną pozycją dla osób, które czytając lubią zrobić przerwę, zastanowić się, skonfrontować różne punkty widzenia. Nie jest to pozycja, która przedstawia co trzeba zrobić krok po kroku, aby żyło się lepiej ale bardziej otwiera wiele tematów i zostawia czytelnika z ciekawością do eksplorowania ich na swój własny sposób.
Post powstał przy współpracy z wydawnictwem ZYSK.