W drodze do stworzenia wizji i własnego sposobu na szczęście 0
xxx

Jako dzieci mamy tendencję do snucia nierealistycznych marzeń i tworzenia wielkich planów. Co sprawia, że młode umysły są tak kreatywne i optymistycznie patrzące w przyszłość?

Odwaga do działania i wolność ducha, obecne w dzieciństwie, mogą pomóc nam odważniej iść przez dorosłe życie. jednak trzeba te cnoty uważnie pielęgnować, aby ich z wiekiem nie utracić.

W dorosłości mówienie o naszych największych marzeniach, staje się czasem niestosowne i blokowane przez wszechobecne normy społeczne, naciski z otoczenia i oczekiwania innych. Trochę jakbyśmy lunatykowali przez życie, nie do końca wiedząc czy na koniec trafimy do swojej sypialni. Czy można to nazwać wolnością? Ani trochę.

 

WOLNOŚĆ, DO KTÓREJ DĄŻYMY

Pierwszym krokiem jest uzyskanie przejrzystości dotyczącej naszych, indywidualnych dążeń i spojrzenie z dystansem na wszystkie „powinności”, do których jesteśmy przekonywani z zewnątrz. Zapomnij o wszelkich odmianach słów „powinno się” i zaakceptuj tylko jedną powinność - powinieneś być wolny od powinności i korzystać z własnej wolności. 

Wolność to nasze największe wrodzone prawo, które może być ograniczane jedynie poprzez narażanie innych na niebezpieczeństwo.

Zadawanie innym bólu jest jedyną granicą Twojej wolności. Poza tym, Twoje życie należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Jeśli świadomie wybierasz konformizm, bo czujesz się tak wygodnie i bezpiecznie - w porządku. Ale jeśli choć najmniejsza komórka Twojego ciała czuje się nieswojo, podążając za tym co „się powinno” - idź w drugą stronę. W przeciwnym razie pewnego dnia obudzisz się i zdasz sobie sprawę, że straciłeś lata na życie, nie swoim życiem. 

 

 

TWÓRZ WŁASNE MARZENIA

Tworzenie jasnej wizji własnego życia zaczyna się od wewnątrz. Artykuły, takie jak ten oferują wskazówki, które mogą Ci pomóc, ale ostatecznie i tak to Ty, jesteś odpowiedzialny za wszystkie decyzje. Nikt nie powie Ci, kim jesteś i co powinieneś zrobić ze swoim życiem. Na tym właśnie polega piękno wolności. Odwaga by marzyć, może być pomocą do zrozumienia samego siebie i tego, co dla Ciebie najważniejsze. 

Podążaj za swoją ciekawością. Daj sobie przyzwolenie na marzenia z dziecięcym entuzjazmem i ucz się zapominać na chwilę o swoim racjonalnym umyśle. Wsłuchaj się w swoje emocje. 

 

DOŚWIADCZAJ, AŻ ZNAJDZIESZ

Jest wiele praktyk, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu swoich największym pragnień i marzeń oraz skupieniu się na swoich wartościach, tak aby przeznaczać energię każdego dnia na to, co naprawdę ma znaczenie.

Rozwój samoświadomości to jednak nie jednorazowe działanie, którego osiągnięcie, zagwarantuje nam spokój ducha i radość do końca życia. To trwający całe życie proces ciągłego odkrywania siebie i uczenia się czegoś nowego każdego dnia. 

Poniższe praktyki mogą być początkiem budowania wartościowych rytuałów, które pozwolą Ci prowadzić bardziej świadome życie. 

 

Spacery wdzięczności

Przynajmniej 15 minut dziennie. Wyjdź na łono natury (jeśli masz taką możliwość) i skup się na samych pozytywnych rzeczach, których doświadczasz w życiu. Zauważanie i docenianie tego, co już mamy jest fundamentem do tworzenia jasnej wizji przyszłości. Mów do siebie o tym lub zapisuj za co jesteś wdzięczny. Upewnij się, że czujesz to całym sobą.

 

Regularna medytacja

Jeśli myślisz, że medytacja to siedzenie w niekomfortowej pozycji ze swoimi myślami to albo znajdź dobre źródło do nauki i zacznij praktykować jej inne formy. Medytując, możesz robić wszystko. Kluczowe jest jednak skupienie, zakotwiczenie się w chwili obecnej i uwrażliwienie się na wszystko, co będzie pojawiało się w Twoim wnętrzu. 

O tym, jak zacząć, dowiesz się z tego posta. 

 

Pisanie

Jeśli chcesz rozwijać się jako osoba, dziennik na codzienne zapiski powinien stać się nieodłącznym elementem Twojego życia. Pisanie nie jest tylko dla pisarzy. Pisanie pozwala zajrzeć do zakamarków Twojego umysłu, o których istnieniu nawet nie wiedziałeś. Im więcej czasu, będziesz na to poświęcać i im bardziej będziesz pozwalać swojej podświadomości pisać, tym więcej informacji wydobędziesz na zewnątrz.

Zachęcam Cię do przeprowadzenia na sobie wyzwania porannego pisania. Dokładne instrukcje i wskazówki zawarłam tutaj

 

Tablice marzeń

Każdy z nas ma w sobie coś z artysty. Tablica marzeń to miejsce na Twoją twórczość. Możesz zamieścić tam wszystko, co powoduje w Tobie dobre emocje. Tworzenie własnej tablicy marzeń ma zaprowadzić Cię do Twoich największych pragnień oraz przypominać o nich każdego dnia. Oglądaj. Wyobrażaj sobie. Wizualizuj. Poczuj.

Bucket List to pierwszy w Polsce wieloletni planner marzeń i celów, który pozwoli Ci stworzyć plan działania i ściągnąć swoje marzenia do rzeczywistości. Zajrzyj do środka. 

 

Szukaj inspiracji u innych

Porównywanie się z innymi nie ma sensu, bo zawsze będą lepsi i gorsi od Ciebie. Natomiast szukanie jednostek, które zrobiły już coś podobnego, do czego dążysz, może edukować i inspirować. Próbuj dotrzeć do tych osób, ucz się od nich, podążaj ich ścieżkami i przyjmij ich wizję - jeśli współgra z Twoimi wartościami.

Wizja kogoś innego, może stać się również Twoją (lub doprowadzić Cię do własnej wizji). 

 

 

ZAPLANUJ DLA SIEBIE COŚ WARTOŚCIOWEGO

Za każdym razem, kiedy poczujesz, że wiesz co chciałbyś osiągnąć (bez względu na to jak wielki jest Twój cel, bo to przecież może też być coś małego), określ plan działania.

Niezależnie czy patrzysz w przyszłość za tydzień, rok czy 5 lat, każdy z nas potrzebie osobistych celów, które pozwalają nam iść do przodu. 

 

Przeznacz czas i stwórz przestrzeń tylko dla siebie. Wymyślaj, definiuj, planuj. 

1. Określ motyw - wybierz słowo lub temat, które będą stanowić najważniejszą istotę Twojej wizji. Zawsze, w chwilach wątpliwości, ten motyw pomoże Ci szybciej wrócić do tego, co dla Ciebie ważne.

2. Zbuduj swoją wizję - przeanalizuj przeszłość i czynniki, które miały największy wpływ na obecny wygląd Twojego życia. Określ swoje największe sukcesy, nazwij porażki. Zastanów się, jakie wnioski możesz wyciągnąć z tego, co poszło nie tak? Bogatszy o świadomość przeszłości, wyobraź sobie przyszłość. Na jakie sukcesy czekasz? Co wzbudza Twoją radość i ekscytację? Kim są ludzie, którymi chcesz się otaczać?

3. Wypisz swoje największe cele i plany - niech będą osiągalne i precyzyjne. Dla większej jasności podziel je na kategorie takie jak: zdrowie, praca, finanse, relacje, czas wolny i własny rozwój.  

Badania pokazują, że jesteś o 42% bardziej skłonni do osiągania naszych celów, jeśli je zapiszemy. Czy to przekonuje Cię, aby wszystkie je zapisywać? Weź długopis i papier albo zapisz w wersji elektronicznej. W przyszłości sobie za to podziękujesz. 

 

PYTAJ SIEBIE SAMEGO

Pytania mają moc. Pozwalają nam lepiej zrozumieć samych siebie. Zwłaszcza jeśli odpowiedzi słuchamy tylko my. Im bardziej szczegółowe pytania zadasz, tym większą jasność przyniosą Twoje odpowiedzi.

Prowadząc wewnętrzne rozmowy, bądź dociekliwy i planuj swoje wymarzone życie bez pominięcia nawet najmniejszego szczegółu. 

 • Kim byś był, gdyby nikogo nie obchodziło co robisz ze swoim życiem?
 • Co byś robił, gdybyś nie dbał o to, co myślą inni?
 • Co chciałbyś zrobić, jeśli miałbyś 100% pewność, że nie poniesie porażki?
 • Co robiłbyś, gdyby pieniądze nie grały w życiu żadnej roli?
 • Jak chciałbyś być zapamiętany przez bliskich?
 • Gdybyś mógł mieszkać gdziekolwiek na świecie, gdzie by to było?
 • Czym jest dla Ciebie sukces?
 • Co byś robił, gdyby Twoje ciało było najsilniejsze i najzdrowsze?

 

A teraz proponuję Ci ćwiczenie wizualizacji: wyobraź sobie najbardziej utopijny i idealny dzień przyszłego życia:

 • Jaka jest pierwsza rzecz, którą widzisz po przebudzeniu?
 • Gdzie jesteś? Kto jest z Tobą?
 • Co czujesz? Co słyszysz?
 • Jaka jest pierwsza rzecz, którą robisz kiedy wstajesz z łóżka?
 • Jaki masz humor?
 • Jak wygląda Twoja przestrzeń do pracy? A może w ogóle nie pracujesz?
 • Kim są ludzie, z którymi spędzasz dzień? A może jesteś sam?
 • Jaką wartość daje światu, to co robisz?
 • Jak dużo zarabiasz?
 • Jak spędzasz swój czas wolny? 
 • Kogo całujesz na dobranoc? 

 

Niezależnie od tego, czy wierzysz w prawo przyciągania czy nie, wizualizowanie przyszłości, skoncentruje Twoje działania i decyzje tak, aby podążać ścieżką w odpowiednim kierunku.

Nawet jeśli koniec końców wylądujesz gdzie indziej, na pewno ogromnie rozwiniesz się po drodze. 

 

NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO, NIGDY NIE MA IDEALNEGO MOMENTU

Wielu osobom wydaje się, że w pewnym momencie życia jest juz na późno na zmiany i podążanie za swoimi marzeniami. Moja babcia przeszła życiową transformację w wieku 71 lat. Ernestine Shepherd, najstarsza kulturystyka na świecie, rozpoczęła swoją karierę po 56-tym roku życia, a Cindy Joseph została modelką w wieku 49 lat. Wiek to tylko liczba. 

Nie ma reguły, która mówi kiedy jest najbardziej optymalny czas na tworzenie wizji własnego życia. Czas na rozwój jest każdego dnia i w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno na przewartościowanie swoich celów, intencji i planów. Czasem warto cofnąć się w czasie, aby przypomnieć sobie kim byliśmy. Innym razem, będzie trzeba przyznać, że z pewnych marzeń po prostu juz wyrośliśmy. 

Każdego dnia doświadczamy, zmieniamy się. Zmieniają się też nasze priorytety, tracimy jednych ludzi wokół, odnajdujemy innych. Nasze ciała zmieniają się. Nasza praca i podejście do niej również. Życie to rewolucja. Otworzenie się na własny rozwój może być biletem do życia pełnego dobrych momentów i odkrywania siebie na nowo każdego dnia.

Nie zapominaj, że życie do ciągły proces eksplorowania samego siebie i tego, co sprawia że czujesz, że żyjesz. Możesz zacząć od nowa w każdym wieku i w dowolnej chwili. Najlepiej już dziś.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl