5 podstawowych pytań na każdy dzień 0
5 podstawowych pytań na każdy dzień

Codzienna autorefleksja na własny temat jest kluczowym elementem podążania ścieżką rozwoju własnej osoby. Wierzymy w to, że pytania pozwalają nam na lepsze zrozumienie siebie oraz życie w zgodzie ze swoim wnętrzem. Uważamy, że na rozwój nigdy nie jest za wcześnie, dlatego też stworzyliśmy Mini Journal - dziennik rozwoju dla dzieci i nastolatków, które zaczynają swoją ścieżkę ku dorosłości. 

Poniżej przedstawiamy Wam 5 pytań, które każdy z nas powinien zadawać sobie każdego dnia, bez względu na to w jakim jesteśmy wieku i czym się zajmujemy. Zdecydowaliśmy, aby właśnie te 5 pytań umieścić na kolorowych stronach Mini Journal. Wierzymy w to, że regularna praktyka pisania w dzienniku, pozwoli rozwijającym się umysłom lepiej zrozumieć siebie, rozpoznawać swoje emocje, wyznaczać przemyślane cele, doceniać każdą chwilę i być wdzięcznym za to, co posiadają.  

 

PYTANIA NA KAŻDY PORANEK: 

~ NAJWAŻNIEJSZE ZADANIE NA DZIŚ...

Żyjemy w świecie pełnym możliwości, szans i pokus. Nasze zmysły już dawno przestały nadążać za doświadczaniem wszystkiego, dookoła czego żyjemy. Mimo, że multitasking już dawno wszedł w nasze życie na całego, prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie robić wszystkiego na raz.  

Skupienie się na mniejszej ilości rzeczy każdego dnia, pozwoli nam poświęcić temu większą uwagę, przez co będziemy dokładniejsi i uważniej podejdziemy do działania.  

Ustalenie własnego priorytetu na dany dzień, uświadomi nas co w danym dniu jest najważniejsze. Jaką jedną rzecz powinniśmy wykonać, dzięki której uznamy ten dzień za dobry?

Dzieciństwo to idealny okres na przedstawienie dzieciom idei stawiania sobie celów i dążenia do ich realizacji. Rozpoczęcie poranka pierwszym pytaniem, czyli intencją na dany dzień pozwoli dzieciom skoncentrować się na konkretnych zadaniach. Ucząc produktywności dzieci, powinniśmy pozwalać im skupiać się na jednej rzeczy, dopóki nie zostanie ona w pełni zakończona. W ten sposób każdy dzień będzie dla najmłodszych małym sukcesem. Każda rzecz zaplanowana o poranku a zrealizowana w trakcie dnia, pokaże dzieciom pozytywną wartość planowania i nauczy skupiania się na konkretnych czynnościach.


 

~ DZISIAJ CZUJĘ SIĘ... 

Każdy z nas posiada swój własny niepowtarzalny świat uczuć i emocji. Emocje są reakcją naszego organizmu na doznawane przeżycia. Działają jak lustro, które mówi nam prawdę na temat naszych doświadczeń, podjętych decyzji czy relacji międzyludzkich. Uważność względem naszych emocji pozwala nam na lepsze zrozumienie siebie oraz życie w zgodzie z naszymi wartościami. Nie ma złych emocji. Wszystkie są dobre. Tylko sposób, w jaki te emocje kierują naszym zachowaniem, może okazać się niewłaściwy. 

Zachęcanie dzieci do obserwowania i rozumienia własnych emocji to sprawdzona droga do szczęśliwego dzieciństwa i rozwoju samoświadomości. Drugie poranne pytanie pozwoli najmłodszym na refleksję nad własnym samopoczuciem oraz systematyczny wgląd w siebie, który poskutkuje większym zaufaniem do siebie samego oraz umiejętnością przywidywania własnych reakcji na spodziewane i nieoczekiwane zdarzenia.  

 

PYTANIA NA KAŻDY WIECZÓR:  

~ NAJWSPANIALSZA CHWILA DZISIEJSZEGO DNIA TO... 

Prawdopodobnie najlepszym momentem dnia jest spojrzenie wstecz i pozwolenie sobie na refleksję nad wszystkimi pozytywnymi chwilami danego dnia - tymi dużymi i małymi. To pytanie pozwala nam kolekcjonować wyjątkowe, ale i te codzienne momenty, których doświadczyliśmy każdego dnia.  

Ważne jest, aby zrozumieć, że „najwspanialsza chwila” niekoniecznie musi oznaczać coś wielkiego. To w małych momentach jest magia. To małe rzeczy pozwalają nam tworzyć te najbardziej znaczące wspomnienia. Jeśli tylko chwilę się nad tym zastanowimy, na pewno znajdziemy mnóstwo wyjątkowych aspektów danego dnia. 

Opierając się na psychologii pozytywnej, wierzymy w kultywowanie życia tu i teraz. Dlatego właśnie trzecie pytanie w Mini Journal koncentruje uwagę dziecka na dobrych momentach. Odpowiadając codziennie na to pytanie, dzieci nauczą się doceniać chwile, co w rezultacie poskutkuje chęcią do tworzenia dobrych chwil jeszcze więcej. Codzienna praktyka pozwoli najmłodszym polepszyć własne samopoczucie, zmniejszyć niepewność i odczuwać większą motywację każdego dnia. 

 

~ DZIŚ NAJBARDZIEJ CZUJĘ WDZIĘCZNOŚĆ ZA...

Okazywanie wdzięczności sobie i innym sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i bardziej świadomi tego, co mamy. Wieczór jest idealnym czasem, aby zatrzymać się i zamiast narzekać na to, czego nam brakuje, całym sobą poczuć wdzięczność za to, co już mamy. Wiele milionów ludzi na świecie nie ma tych rzeczy co my (i, co ciekawe, wielu z nich nadal jest szczęśliwych). 

Ponadto, badania naukowe wykazują, że codzienne prowadzenie dziennika wdzięczności prowadzi do spokojniejszego snu, zmniejszenia bólu fizycznego, zwiększenia satysfakcji z życia i lepszej zdolności radzenia sobie ze zmianami. Bez względu na to, gdzie jesteśmy i w jakiej sytuacji się znajdujemy, wdzięczność pozwala nam skupić się na pozytywnych aspektach codzienności.  

Prowadzenie dziennika wdzięczności to jedna z najprostszych i najbardziej skutecznych praktyk szczęścia dla dzieci i młodzieży. Regularne praktykowanie wdzięczności w ten sposób zwiększa poczucie radości oraz wpływa pozytywnie na psychologiczny i społeczny rozwój dziecka.  

 

~ JAKĄ JEDNĄ RZECZ ZROBIŁEM/AM DZISIAJ DOBRZE? 

Czy potrafisz wymienić 5 swoich talentów? Czy wykorzystujesz je na co dzień? Każdy z nas jest wyjątkowy i każdy z nas posiada i rozwija w trakcie życia swoje indywidualne mocne strony. Zamiast gloryfikować sukcesy innych, powinniśmy skupić się na tym, co sami mamy dobrego albo co chcemy ulepszyć w sobie. Porównywanie się z innymi nie ma sensu, bo zawsze przecież znajdą się lepsi i gorsi od nas. Bez względu na to, jak wygląda obecnie Twoje życie, upewnij się, że znasz swoje mocne strony i wiesz, jaki miały wpływ na Twoje dotychczasowe sukcesy życiowe.  

Koncentracja na swoich umiejętnościach pozwoli nam uwierzyć, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju. Mierzyć możemy się jedynie swoją miarą. Jeśli już, to powinniśmy porównywać się z osobą, którą chcemy być w przyszłości.  

Młodzi ludzie potrafiący nazwać swoje mocne strony, wykazują wyższą samoocenę i pewność siebie. Codzienna refleksja na temat własnych osiągnięć przy piątym pytaniu przypomni dzieciom, jak ważne jest, aby nie poddawać się w obliczu wyzwań i rozwijać swoje talenty. Obserwacja małych i dużych sukcesów od małego, pozwoli użytkownikom Mini Journal stworzyć fundament własnego charakteru, bez którego daleko nie zajdziemy – poczucie własnej wartości. 

 

REFLEKSJA NA KONIEC

Mocno wierzymy w potencjał autorefleksji, a naszym marzeniem jest, aby Mini Journal trafił do rąk każdego młodego człowieka w Polsce. Tylko parę minut dziennie wystarczy, aby wykształcić proste nawyki, które mają szansę dać ogromne, pozywtyne rezultaty w przyszłości. 

Komentarze do wpisu (0)

TERAZ W NIŻSZEJ CENIE
BUCKET LIST | wieloletni planer marzeń i celów
BUCKET LIST | wieloletni planer marzeń i celów

109,00 zł

Cena regularna: 129,00 zł

szt.
DZIENNIK AUTOREFLEKSJI | ROZWOJOWY PRZEWODNIK DLA KOBIET
DZIENNIK AUTOREFLEKSJI | ROZWOJOWY PRZEWODNIK DLA KOBIET

109,00 zł

Cena regularna: 129,00 zł

szt.
ROZWOJOWY DUET: DZIENNIK AUTOREFLEKSJI + BUCKET LIST
ROZWOJOWY DUET: DZIENNIK AUTOREFLEKSJI + BUCKET LIST

232,00 zł

Cena regularna: 258,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl