3 zmiany mindset'u, które otworzą Ci oczy | ZMIEŃ MYŚLENIE 0
ZMIEŃ MYŚLENIE | 3 zmiany mindset'u, które otworzą Ci oczy

W sierpniu na moim Instagramie @sfera_zycia rozpoczęłam serię postów #MindsetShift którymi chcę zachęcać Was do kwestionowania utartych wzorców, refleksji nad narzuconymi schematami i systemami myślenia. Pomyślałam, że dobrze będzie zbierać po kilka "shiftów" również tutaj. 

Z jaką zmianą najbardziej się utożsamiasz? Daj znać tutaj albo odezwij się do mnie przez Instagram! :)

 

MINDSET SHIFT #1 Nic nie musisz

Każde wypowiadane przez nas słowo ma wielki wpływ na nasze emocje i zachowanie. Już sama zmiana w naszym słownictwie jest świetnym sposobem na wywoływanie stanu motywacji, zmianę nastawienia czy czucia się ze sobą lepiej.

Zamień „muszę” na „chcę”

„MUSZĘ”

 • kojarzy się z powinnością, z przymusem, z karą
 • wywołuje negatywne emocje i obniża Twoją motywację

„CHCĘ”

 • wywołuje uczucie motywacji, chęci, przyjemności
 • to, co chcesz to rzeczy do których dążysz, których pragniesz, o których marzysz

 

Nic w życiu nie musisz. Masz wolną wolę i wszystko co robisz, robisz ponieważ chcesz tak robić. 

 

Muszę to zmienić. —> Chcę to zmienić.

Muszę jeść zdrowiej. —> Chcę jeść zdrowiej.

Muszę zacząć ćwiczyć. —> Chcę zacząć ćwiczyć.

Muszę wstawać wcześniej. —> Chcę wstawać wcześniej.

 

Sama teoria nie zadziała, dlatego praktykuj!

Za każdym razem, gdy powiesz sobie w głowie „muszę”, popraw je na „chcę”. Po jakimś czasie wyrobisz w sobie nawyk, a słowo „chcę” zacznie się naturalnie pojawiać tam, gdzie kiedyś królowało „muszę”. 

Obserwuj jak zmiana tego słowa zmienia Twoje uczucia, jak to wpływa na Twoją motywację a także na jakość działania, do którego odnosi się słowo „chcę”.

 

 

MINDSET SHIFT #2 Zrobiłam wystarczająco

Czy czujesz, że obecne czasy nakładają na Ciebie etykietkę: nigdy dość…

 • mądra?
 • wykształcona?
 • szczupła?
 • zadbana?
 • szczęśliwa?
 • ambitna?

Myślenie w kategoriach niedostatku ma się świetnie w naszej kulturze. Większość z nas skupionych jest ciągle na  B R A K U .Wydaje nam się, że ciągle mamy za mało miłości, pieniędzy, bezpieczeństwa, wolności… Czujemy się ograniczone albo niezbyt dobre.

Nieustannie porównujemy nasze życie z innymi (a tak naprawdę… kim są Ci „inni”?). Zestawiamy naszą rzeczywistość z  F I K C Y J N Y M  wyobrażeniem tego, jak wspaniale ma ktoś inny. Bo to, co widać na zewnątrz zazwyczaj nie jest tym samym, co jest w środku. 

 

Zamień „mogłam lepiej” na „zrobiłam wystarczająco”

Odrzuć myślenie, że jesteś tak dobra, jak:

 • liczba lajków na Instagramie
 • stopnie awansu, przez które przeszłam
 • jakość wakacji, na które wyjeżdżam 
 • ilość osób, których znam
 • marki ubrań, jakie noszę

Bo… nieważne, co masz, ile zrobiłaś i ile jeszcze pozostało Ci do zrobienia,  J E S T E Ś  wystarczająco dobra.

Silne poczucie własnej wartości nie przychodzi ot, tak sobie, nie zapuka do Twoich drzwi. Zrozum, że ono zależy od Twoich wyborów i  C O D Z I E N N Y C H  praktyk. Również od tego, w jaki sposób myślisz o sobie i mówisz do siebie.

 

 

MINDSET SHIFT #3 Twoje życie składa się z części

Na pewno każda z Was jako dziecko, nie raz została zapytana „Kim chcesz być jak dorośniesz?”. Jesteśmy przyzwyczajone do tego, żeby bardzo szybko podjąć tą JEDYNĄ, SŁUSZNĄ decyzję o tym, kim chcemy w życiu być, jak chcemy żyć i jaki zawód chcemy mieć… A w obecnych czasach, w świecie z całą masą możliwości możliwościami, robienie czegoś jednego przez całe życie, totalnie nie ma sensu (jak dla mnie). 

A gdyby tak spojrzeć na to inaczej?

 • 1 zawód na całe życie —> bogata i zróżnicowana ścieżka zawodowa
 • bazowanie na językach obcych, których uczyłaś się w szkole —> trening pamięci dzięki nauce nowych języków, które Cię fascynują
 • rozwijanie ciągle tych samych umiejętności —> eksperymentowanie i próbowanie zupełnie nowych, różnych od siebie rzeczy

 

Zamień „mam jedno życie” na „moje życie składa się z części”

Twoje życie jest sumą Twoich doświadczeń, ale nie oznacza to, że wszystko co zrobisz musi wynikać z tego, co zrobiłaś / gdzie / kim byłaś w przeszłości. 

Popatrz na swoje życie w perspektywie części. Niech to będą części kilkuletnie. Popatrz na swój zawód, który wykonujesz  T E R A Z , w tej części swojego życia. Może za parę lat będzie czas na to, aby robić coś zupełnie innego? Podjedz tak samo do wszystkich umeije†gości które masz. Nie musisz robić tego samego przez całe życie. Ja na przykład teraz mam ogromną pasję do biegania, jeżdżenia na szosie i języki hiszpańskiego. Kilka lat temu w wolnym czasie robiłam zuuuupełnie inne rzeczy. 

Czy jest sens żałować, że nie korzystasz teraz z czegoś, czemu poświęcałaś się w poprzedniej części swojego życia? Nie, bo widocznie wtedy był na to odpowiedni czas a teraz możesz korzystać z czegoś innego. 

 

REFLEKSJA NA KONIEC

Obserwuj jak wprowadzenie tych drobnych zmian w Twoim nastawieniu do siebie, oczekiwań i rozwoju zmienia Twoje uczucia, jak to wpływa na Twoją motywację a także na jakość Twoich działań.

Powodzenia!

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl