Co dyferencjacja "ja" ma wspólnego ze zdrowymi granicami? | trwałe-ja, pseudo-ja & brak-ja 0
xxx

Ostatnio z każdej strony słyszę o granicach - granice w relacjach, granice między domem a pracą, granice między życiem codziennym a zawodowym….

O ile jest to temat faktycznie niezwykle ciekawy i potrzebny, to mam wrażenie, że samo „krzyczenie” o tym, aby stawiać granice nie wystarczy… Jak we wszystkim potrzeba nam zrozumienia. Nie jesteśmy robotami. Nie potrafimy wgrać sobie programu o nazwie „od dziś dbam o swoje granice”. Nie wiemy, jak poczuć coś, czego do końca nie rozumiemy, prawda?

Dlatego dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam nieco więcej o koncepcji dyferencjacji „ja”, wprowadzonej przez Murray’a Bowena. Mam nadzieję, że będzie to dla Was coś nowego i pozwalającego zastanowić się jak z tymi granicami jest u Was naprawdę.

Ogólnie o graniach mówiłam już w 39-tym odcinku podcastu, więc zapraszam do posłuchania również tamtych treści. A teraz zanurzmy się głębiej w pojęciu dyferencjacji. 

 

Wolisz posłuchać? Cały ten post dostępny jest w formie podcastu na moim kanale BLIŻEJ SIEBIE | Angelika Sobucka.

 

RODZINA, CZYLI MIEJSCE KSZTAŁTOWANIA SIĘ OSOBOWOŚCI CZŁOWIEKA

Murray Bowen to przedstawiciel systemowego nurtu w psychologii oraz autor systemów rodzinnych. Dla psychologów o orientacji systemowej, najważniejszym środowiskiem, w którym przebiega proces kształtowania się osobowości człowieka jest rodzina.

To właśnie struktura relacji pomiędzy wszystkimi członkami rodziny determinuje doświadczenia jednostki do tego stopnia, że w wielu przypadkach można potraktować ją jako część umysłu. 

Temat ten nie był zgłębiany tylko przez Bowen’a. Badaniom nad specyfiką związków osób dorosłych dali początek Cindy Hazan i Philip Shaver, którzy dowiedli, że więzi, jakie posiadają ludzie w wieku dorosłym mają swoje źródła w dzieciństwie i systemie rodzinnym.

Wykazali oni korelację między dziecięcym stylem przywiązania a oczekiwaniami dotyczącymi partnera i związku a także towarzyszącymi im emocjami, działaniami i postawami. Badania pokazały również, że styl przywiązania determinuje sposób postrzegania siebie w dorosłości, co może prowadzić do błędnego koła doprowadzającego oczekiwania z dzieciństwa do ich realizacji w dorosłości. 

 

 

CZYM JEST POZIOM DYFERENCJACJI "JA"?

Poziom dyferencjacji „ja” to dla Bowena kluczowa własność systemu rodziny. Przejawia się on na dwóch poziomach: intrapsychicznym, jak i interpersonalnym.

Po pierwsze, człowiek potrzebuje rozwinąć umiejętność rozdzielania dwóch systemów - intelektualnego i emocjonalnego, co oznacza, że potrafi kierować się uczuciami lub intelektem, w zależności od sytuacji. Po drugie, potrzebuje pozostawać w bliskich relacjach z inną osobą przy jednoczesnym zachowaniu poczucia odrębnego „ja”. 

Innymi słowy, gdy oba „ja” są ze sobą odpowiednio zintegrowane, potrafimy zachować własną autonomię, będąc zaangażowanymi w kontakty z innymi ludźmi. 

Bowen zauważył, że ludzie różnią się między sobą pod względem nasilenia tendencji do „bycia razem” i do „bycia osobno”. W zależności od poziomu dyferencjacji, zaproponował 3 różne obrazy "ja".

 

 

SOLID SELF - TRWAŁE-JA (wysoki poziom dyferencjacji):

  • System emocjonalny oddzielony jest od intelektualnego, co pozwala na działanie na podstawie intelektu.
  • Osoba taka potrafi myśleć i działać w określony przez siebie sposób oraz definiować własne przekonania, nie zmieniając ich pod wpływem presji emocjonalnej czy opinii innych.
  • System intelektualny funkcjonuje w oparciu o obiektywne oceny.
  • System emocjonalny nie odcina jednostki od uczuć, lecz pozwala je świadomie odczuwać.
  • Obraz siebie osoby nie jest zależy od tego, co ludzie mówią, czy myślą.
  • Osoba jest wystarczalna i spójna w swoich działaniach.
  • Może zostawać w bliskiej relacji z inną osobą, bez obaw, że zostanie wciągnięta w symbiozę, zlanie, fuzję lub straci poczucie własnej wartości.

 

PSEUDOSELF - PSEUDO-JA (średni poziom dyferencjacji):

  • Połączone systemy: intelektualny i emocjonalny, co oznacza brak odróżnienia „ja” od rodziny pochodzenia.
  • Myślenie i działanie takiej osoby zdefiniowane są przez uczucia.
  • W konsekwencji prowadzi to do braku równowagi emocjonalnej, nieświadomości emocji i niewyrażania ich oraz niekontrolowanych wybuchów złości.
  • Osoba często ulega zmianom, które następują często pod wpływem presji innych.
  • Dążenie do akceptacji i tolerancji przez innych staje się ważniejsze niż indywidualne wartości.
  • Ma słabe granice między własnym „ja” a „ja” innych ludzi.
  • Przyjmuje odpowiedzialność za emocjonalne samopoczucie innych.
  • Oczekuje, że ktoś inne weźmie odpowiedzialność za jej samopoczucie.
  • Taka osoba wchodząca w jakąkolwiek bliższą relację zaczyna funkcjonować „lepiej”.

 

NO-SELF - BRAK-JA (niski poziom dyferencjacji):

  • Osoba nie potrafi rozwinąć swojego systemu przekonań i wartości ani określić swojej tożsamości.
  • Działa całkowicie uczuciowo, nie potrafiąc wypracować własnego zdania.
  • Jest w pełni uwarunkowana tym, czy zostanie pokochana i zaakceptowana.
  • Wchodząc w relację, całkowicie zlewa się z drugą osobą lub wycofuje się w absolutną izolację. 

 

JAK TO DZIAŁA W PRAKTYCE?

  • Osoba z trwałym-ja ma jasne poczucie siebie, swoich przekonań i wartości. Potrafi być sobą, niezależnie od sytuacji.

  • Osoba z pseudo-ja ma pewne swoje przekonania i wartości, ale jest podatna na wpływy zewnętrzne. Może zmieniać swoje zachowanie, aby dostosować się do innych.

  • Osoba z brakiem-ja ma bardzo słabe poczucie tożsamości i jest skrajnie zależna od innych w kwestii myśli, uczuć i decyzji.

 

 

DYFERENCJACJA "JA" A GRANICE

Poziom dyferencjacji "ja" ma duży wpływ na sposób, w jaki osoba ustanawia i utrzymuje swoje granice w relacjach z innymi. Im niższy poziom zróżnicowania, tym słabsze granice pomiędzy osobą a innymi.

Może to skutkować nadmierną zależności od innych, nadmiernym oddzieleniem albo ambiwalentnym oscylowaniem pomiędzy obiema skrajnościami. 

 

PRZYKŁADY:

  • Kasia potrafi powiedzieć swojej przyjaciółce, że nie może pomóc jej w przeprowadzce w nadchodzący weekend, bo potrzebuje czasu na odpoczynek. Robi to w sposób uprzejmy, ale stanowczy, oferując inną formę wsparcia w przyszłości (trwałe-ja, wysoka dyferencjacja).
  • Adam zgadza się na zrobienie nadgodzin w pracy, chociaż czuje się wyczerpany. Robi to, bo boi się, że odmowa mogłaby zaszkodzić jego relacjom z kolegami z zespołu (pseudo-ja, średnia dyferencjacja).
  • Zuza pozwala swojemu partnerowi decydować o wszystkich wspólnych planach i nie wyraża swojego zdania, bo obawia się, że doprowadzi to do kłótni a ponadto sama nie do końca wie, czego by chciała (brak-ja, niska dyferencjacja). 

 

DO CZEGO MOŻE DOPROWADZIĆ LĘK W DZIECIŃSTWIE?

Według Bowen’a, silny lub długotrwały lęk doświadczany w dzieciństwie, może powodować niski stopień dyferencjacji podstawowej, czyli nie wykształcenia się trwałego-ja.

Na początku mówiłam Wam, że badacze zaobserwowali korelację między stylem przywiązania w dzieciństwie a wyglądem związku w dorosłości. Brak rozwoju wysokiego stopnia dyferencjacji „ja”, nasila tendencję do fuzji w relacji międzyludzkiej. 

Silna, zalewająca relacja z drugą osobą może przynosić zarówno ulgę od lęku, jak i być jego źródłem. Im bardziej, jedna strona relacji posiada intensywną potrzebę bycia razem, tym bardziej będzie dążyć do jej zaspokojenia, co pozwoli jej zmniejszyć lęk.

W tym samym czasie, im bardziej intensywna będzie fuzja z drugą stroną relacji, tym bardziej odczuje, że znalazła się w kompromisowej, niekomfortowej dla siebie pozycji. 

Do czego to prowadzi? Taka osoba pozostanie w ciągłym dylemacie pomiędzy potrzebą bliskości (dla zmniejszenia lęku przed emocjonalną izolacją) a potrzebą dystansu (dla zmniejszenia lęku przed „duszeniem się” w związku). 

Taka gra potrzeb „od” i „do” występuje w każdym związku i jest zupełnie naturalna. Jednak w przypadku osób o niskim poziomie dyferencjacji podstawowej, czyli słabo wykształconym trwałym-ja, jest bardziej intensywna i prowadzi do niezdrowej relacji. 

 

 

JAK NISKI POZIOM DYFERENCJACJI "JA" PRZEKŁADA SIĘ NA ZALEŻNOŚĆ OD SYSTEMU RODZINNEGO?

Niewykształcenie trwałego-ja będzie skutkowało brakiem świadomości swoich granic oraz nieumiejętnością oddzielenia się od rodziny pochodzenia. Takie osoby mają trudności z oddzieleniem swojej tożsamości od tożsamości rodziny. Jak może się to przejawiać?

  • Brak autonomii - Decyzje, wartości i przekonania są mocno uzależnione od opinii i oczekiwań rodziny.
  • Emocjonalna fuzja - Emocje tych osób są silnie splecione z emocjami rodziny. Gdy ktoś w rodzinie jest zdenerwowany, oni również czują się zdenerwowani, nawet jeśli sytuacja ich bezpośrednio nie dotyczy. Mogą przeżywać intensywne reakcje emocjonalne na konflikty rodzinne, mając trudności z utrzymaniem własnej równowagi emocjonalnej.
  • Zależność emocjonalna i finansowa - Trudności w nawiązaniu trwałych i niezależnych relacji partnerskich są częste, ponieważ więź z rodziną jest zbyt silna.
  • Wysoka wrażliwość na krytykę i presję - Mogą odczuwać silną presję, aby zachowywać się zgodnie z normami i wartościami rodziny, co może prowadzić do wewnętrznych konfliktów i frustracji.

 

REFLEKSJA NA KONIEC

Poziom dyferencjacji „ja” istotnie wpływa na zdolność jednostki do stawiania własnych granic. Wysoka dyferencjacja sprzyja zdrowym, stabilnym granicom, natomiast niska dyferencjacja prowadzi do problemów z asertywnością i samodzielnością.

Zachęcam do przyjrzenia się sobie i umiejscowienia siebie na jednym z poziomów dyferencjacji „ja”.

Zanim zaczniemy uczyć się, jak stawiać zdrowe granice, potrzebujemy uświadomić sobie z jakiego miejsca zaczynamy. 

 

Jeśli masz ochotę być na bieżąco z tym, co robię, obserwuj mnie na Instagramie @sfera_zycia.

Inne odcinku mojego podcastu na tematy związane z psychologią, rozwojem i relacjami znajdziesz na Spotify, YouTube i ApplePodcasts

Komentarze do wpisu (0)

Znajdź coś dla siebie
Tematy, o których piszę
Teraz w niższej cenie
SLOW PLANNER 2025 | kolor: denim blue | układ dzienny | zwolnij, poczuj, zaplanuj
SLOW PLANNER 2025 | kolor: denim blue | układ dzienny | zwolnij, poczuj, zaplanuj

126,00 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ROZWOJOWY DUET | DZIENNIK AUTOREFLEKSJI + BUCKET LIST
ROZWOJOWY DUET | DZIENNIK AUTOREFLEKSJI + BUCKET LIST

249,00 zł

Cena regularna: 278,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl