Hawajska filozofia HUNA - 5 zasad 0
Hawajska filozofia HUNA - 5 zasad

A l o h a Kochane! Ciągle jeszcze w głowie mam sobotni Krąg Kobiet. Wszystko toczyło się wokół 1-szej zasady hawajskiej filozofii „HUNA”. Pomyślałam sobie, że chciałabym zabrać Was w krótką podróż na Hawaje i podzielić się z Wami wszystkimi 7 zasadami Huny. Dlaczego? Bo są bardzo życiowe. 

 

"Jeśli to, w co dzisiaj wierzę, tworzy świat, w którym nie czuję się dobrze, mogę zmienić moją rzeczywistość poprzez zmianę moich przekonań. Jestem wolnym człowiekiem, który może podejmować samodzielne decyzje. Koncentruję się na teraźniejszości i korzystam z mojej wewnętrznej mocy, która podąża za moją uwagą. Moje działania są oparte na miłości i życzliwości."

 

Tak mówił Serge Kahili King w jednym ze swoich wykładów i w tych kilku zdaniach streścił sens huny. O co tak naprawdę chodzi w tej starożytnej mądrości z Polinezji? "Huna" oznacza sekret, wiedzę tajemną, tajemnicę. Filozofia Huny wywodzi się z tajemnych nauk polinezyjskiej kultury Hawajów i została stworzona przez kahunów – kapłanów i uzdrowicieli. Wytyczyli oni jej 7 podstawowych zasad, które mimo upływu lat wiele osób stosuje do dziś. Mówi o naturalnych prawach, jakie rządzą Wszechświatem.

Jej głównym celem jest utrzymanie harmonii ciała, umysłu i ducha. Można więc powiedzieć, że Huna jest uniwersalna, ponadczasowa i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest w niej także wiele z psychologii.

Chciałabym zaznaczyć, że Huna nie namawia do porzucenia własnych przekonań czy sposobu życia ale może zainspirować Was do własnych przemyśleń. Żyjąc w pędzie, zatrzymajmy się na chwilę aby poprawić jakość naszego życia, dzięki tej nowej nowej perspektywie. Ruszamy w daleką podróż :)

 

Czym jest HUNA? Hawajska filozofia szczęścia

Dążenie do harmonii - 7 zasad Huny: 

 

1. Świat jest tym, czym myślisz, że jest

Nasz umysł to potężne i praktyczne narzędzie do wpływania na nasze zachowanie. Zachowanie z kolei wpływa na nasze doświadczenia oraz reakcje otoczenia na nas. Twoje życie i szczęście zależy od tego w jaki sposób patrzysz na świat.

Jak praktykować? Wzmacniaj pozytywne przekonania na temat siebie, innych ludzi oraz świata zewnętrznego.

2. Nie ma żadnych ograniczeń

Wszelkie ograniczenia są umowne, stworzone przez nas samych. Wszystko jest falami energii, które przenikają się nawzajem. Potwierdzają to wyniki badań fizyki kwantowej, która odkryła, że najmniejsze cząstki składające się na atomy są cząsteczkami światła, a nie materii. Pojawiają się i znikają. Z nich zbudowany jest cały wszechświat ze wszystkim, co się w nim znajduje – ludźmi, roślinami, przedmiotami, górami i rzekami.

Wszyscy jesteśmy połączeni. Oddychamy tym samym powietrzem, żyjemy na tej samej planecie i nieustannie przenikamy się energetycznymi falami wytwarzanymi przez nasze umysły.

Jak praktykować? Daj sobie prawo do tego, czego pragniesz i nie postrzegaj życia przez pryzmat ograniczeń. 

 

3. Energia podąża za uwagą

Twoja życiowa energia podąża za tym, o czym najczęściej myślisz. Twoje myśli są źródłem zdarzeń w twoim życiu.

Jak praktykować? Kontroluj swoje myśli. Zwracaj uwagę, gdzie trafia Twój umysł pod wpływem wydarzeń. Świadomie myśl o tym, czego chcesz mieć więcej.

 

4. Chwila mocy jest teraz 

Bojąc się przyszłości, czy zamartwiając się przeszłością osłabiasz samą siebie. Tylko w teraźniejszości można skutecznie działać i realnie doświadczać. Przeszłość już minęła, przyszłość jeszcze nie nadeszła. Prawdziwy wpływ możesz mieć tylko na czas, który jest teraz. Jesteśmy wolni w stopniu, w jakim z tego korzystamy.

Jak praktykować? Zacznij żyć w chwili obecnej. Obserwuj swój oddech, skup się na fizycznym świecie - oglądaj kolory, kształty, słuchaj dźwięków, chłoń życie wokół. Skup się na działaniu w wybranym kierunku. Dzisiaj, nie jutro, czy kiedyś.

 

5. Kochać to dzielić szczęście

Głębsze znaczenie hawajskiego słowa „aloha” (miłość) to: „bycie szczęśliwym z kimś lub czymś i dzielenie się z nim szczęściem”. W tym sensie miłość stanowi zarówno postawę, jak i działanie. Miłość, to najpotężniejsze narzędzie do efektywnego działania. To duchowa moc, która wzrasta wraz z błogosławieństwem, docenieniem i wdzięcznością. Słabnie wraz z krytyką i osądzaniem. 

Jak praktykować? Ćwicz wyrażanie wdzięczności! Życz dobrze innym. Naucz się radości z życia. Ono dzieję się teraz, nie jutro i nie wczoraj.

6. Wszelka moc pochodzi z wnętrza 

Cała moc, jakiej potrzebujesz, jest w tobie. Według tej zasady, nie istnieje żadna inna siła, która miałaby nad nami władzę. Dopiero nasze przekonania powodują, że oddajemy innym władzę nad sobą. Jeśli w twoim sercu i umyśle powstało jakieś marzenie, masz zarówno moc spełnienia go, jak i zablokowania. Potrzebujesz też zrozumieć, że świat jest pod wpływem wielu sił. Nie zawsze są one spójne, czy zgodne z twoimi oczekiwaniami. 

Jak praktykować? Zaufaj sobie. Odczuwaj pewność siebie, zamiast strachu.

 

7. Skuteczność jest miarą prawdy

Dąż do celu w najskuteczniejszy sposób. Aby sprawdzić, czy twoje myśli i przekonania są prawdziwe i pomagają ci dotrzeć tam, gdzie chcesz, zadawaj jedno pytanie – czy to działa? Jeśli nie, wybieraj inne przekonania, twórz inne techniki rozwiązań tak długo, aż zadziałają. Hawajczycy od początku istnienia stawiali na praktykę. Nie uznawali pustego przekazywania tytułów, czy rytuałów inicjacyjnych, sami władcy nawet musieli wykazać się umiejętnościami w praktyce.

Jak praktykować? Praktykuj pozytywne nastawienie i wyczekuj jak najlepszych efektów. Korzystaj z takich sposobów na życie, które są skuteczne i realnie przybliżają Cię do celu.

Refleksja na koniec

Za każdym razem, kiedy poznaję nową filozofię czy naukę, jestem zdumiona tym, jak to wszystko jest do siebie PODOBNE, PONADCZASOWE i tak samo przydatne dla nas, bez względu na to z jakiego kraju pochodzimy. Kolejnym zdumieniem jest to, że te zasady mają już tysiące lat. Huna uznawana jest za jedną z najstarszych duchowości na świecie.

Patrząc na to, co obecnie dzieje się na świecie, myślę że warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić, co do przekazania mieli nam już tak dawne ludy.

 

Zaciekawiły Cię te zasady? :)

 


 

Masz przed sobą zmiany? O tym, jak dobrze się do nich przygotować przeczytasz tutaj

A jeśli interesuje Cię temat Wewnętrznego Dziecka, z radością odsyłam Cię do wyjątkowego wywiadu z psycholożką Dominiką Paprocką. 

Potrzebujesz codziennej dawki dobrej energii i wskazówek do świadomego życia? Zapraszam Cię na mój Instagram. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl